Конституційний аспект

На практиці суспільний договір став основою під час написання конституцій або внесення змін до конституцій багатьох країн: США [1791 рік], Франції [1946 рік], Італії [1947 рік], Папуа – Нової Гвінеї [1975 рік], Греції [1975 рік], Португалії [1976 рік], Іспанії [1978 рік], Перу [1979 рік], Туреччини [1982 рік], Нікарагуа [1987 рік], Бразилії [1988 рік], Беніну [1990 рік], Болгарії [1991 рік], Румунії [1991 рік], Колумбії [1991 рік], Гани [1992 рік], Південно-Африканської Республіки [1996 рік], Албанії [1998 рік], Руанди [2003 рік], Таїланду [2007 рік], Болівії [2009 рік], Кенії [2010 рік], Тунісу [2014 рік].

Досвід цих країн показав переваги та дієвість Суспільного договору над іншими способами та методами погодження основних правил існування громадян, закріплених основним законом. Історично доведено, що суспільний договір – це найбільш демократичний спосіб прийняття Конституції, де громадяни особисто або опосередковано беруть участь у написанні та обговоренні положень своїх Конституцій, вносять ті чи інші виправлення, висловлюють за або проти. Масштабним прикладом співпраці громадянського суспільства в рамках суспільного договору є написання «Народної Конституції Ісландії».

www.stjornlagarad.is/other_files/stjornlagarad/Frumvarp-enska.pdf

23 жовтня 2014 року в Ісландії було проведено Всенародний референдум, за підсумками якого було схвалено проект Конституції, яку написав народ Ісландії. Найбільш визначальним є те, що, завдяки новому Основному Закону, в Ісландії до керівництва державою допущена більшість – тобто всі громадяни, чого практично ніде у світі немає. «Ми, люди Ісландії, бажаємо створити справедливе суспільство, де кожний із нас буде мати рівне місце за загальним столом», – такими словами починається нова Конституція Ісландії, написана її простими громадянами. Проект Основного закону писали 950 простих громадян, обраних довільно (лотерейною системою) членами Національної Асамблеї в 2010 р. Для допрацювання нової Конституції, народ Ісландії вибрав (уже на виборах) Конституційну раду, до якої ввійшли 25 громадян. Це були прості люди – рибалки, фермери, лікарі, домогосподарки, їх обрали з 522 дорослих, що не належали до жодної політичної партії і кожного з яких рекомендували, як мінімум, 30 громадян. Люди читали біографії усіх 522 і на«простинях» у кабінках обирали кращих Далі почалося допрацювання тексту Конституції та конституційних законів. Коституційна рада вдалася до системи краудсорсінга – доступу всіх людей до своєї роботи. Пропозиції громадян збиралися через «Фейсбук», «Твиттер» і навіть «Ютуб». Загалом від простих ісландців надійшло 3600 коментарів до роботи Ради і 370 поправок до Конституції. Щотижня Рада публікувала в інтернеті нові статті для загального обговорення. Через 2-3 тижні, після розгляду пропозицій від громадськості та експертів, Рада публікувала фінальну версію статей, які потім обговорювалися ще раз. До того ж, члени Ради раз на тиждень записували розповідь про свою роботу і викладали її на «Ютуб». Їхні засідання також можна було дивитися у прямій трансляції в Інтернеті.

Згідно з Конституцією, природні ресурси острова перебувають виключно у суспільній власності. А стаття під назвою «Відкрита інформація й правдивість» зобов’язує уряд тримати у відкритому доступі всі робочі документи, якщо вони не є державною таємницею. Конституція зобов’язує також владу працювати на благо не тільки людини, але й Землі та біосфери. Окрема стаття окреслює права тварин.

Вироблення та опрацювання загальних положень Конституції здійснювалося через Установчі (конституційні) збори або надпарламентскі установи. Установчі збори являли собою виборний, а іноді і інший орган, спеціально створений для розробки і прийняття конституції і, зазвичай, він розпускався після виконання цього завдання. Історично першими зборами був у США Філадельфійський конвент 1787 р., що засідав чотири місяці. Існує практика роботи установчих зборів і після виконання ними основних завдань: Болівійські Установчі збори (іспанською): www.laconstituyente.org; Установчі збори Еквадору (іспанською): constituyente.asambleanacional.gob.ec; Комісія з перегляду конституції Гани: www.crc.gov.gh; Кенія, Комітет експертів: www.coekenya.go.ke; Установчі збори Непалу(непальською і англійською): www.can.gov.np/en; Незалежна Федеральна Конституційна Комісія Сомалі (сомалійською і англійською): www.dastuur.org/eng; Замбія, Національна конституційна конференція: www.ncczambia.org/index.php.

Підтримка

Ми — не комерційна організація. Ми — представники громадянського суспільства, що домовились об’єднати наші зусилля для започаткування конституційного процесу через створення коаліції громадянського суспільства для підготовки законопроекту, що має визначити порядок формування та статус органу установчої влади, уповноваженого розробити проект нової Конституції України, а також сприяння подальшому ухваленню цього законопроекту у Верховній Раді України.