Чому ж Україна не стала успішною державою і не скористалась своїм шансом?

Тому що українська незалежність була лише результатом розпаду СРСР та згоди еліт, а не результатом широкого компромісу суспільства щодо спільних цінностей і спільного проекту держави. Компромісу, який був би втілений в Конституціі.

Конституція є ключовим засадничим документом для кожної держави та одним з найпотужніших виявів громадянської зрілості нації.

Однак українська Конституція була створена як угода еліт і тому не змогла забезпечити Україні успішну трансформацію в сучасну демократичну державу. Не було створено умов ані для політичної стабільності, ефективних реформ, ані для консолідації суспільства.

Політичні еліти створювали Конституцію, перш за все, як документ про поділ повноважень, влади та національного богатства – радянської спадщини. І створили умови для революцій і військової агресіі, і загрози втрати незалежності.

Жодного разу Конституція не була виявом спільної громадянської волі.

Суспільство було усунуто від конституційного процесу і не приймало в ньому участь. Сьогодні ситуація повторюється – громадяни не мають жодної можливості вплинути на цей процес і висловити свою позицію щодо чергових конституційних змін. Конституція залишається в руках у політичних еліт.

В умовах війни, олігархічного реваншу і подальшої дестабілізаціі ситуаціі в країні – єдиним шляхом порятунку України і її розвитку є повернення народу суверенного права на владу і створення Нової Конституції.

Нова Конституція повинна стати реальним відображенням волі громадян, компромісом позицій різних груп суспільства, а не лише позицій політичних та бізнесових еліт.

Суспільство – його активна частина – повинно взяти на себе відповідальність за створення Конституціі і знайти компроміс щодо спільних цінностей і принципів суспільного співіснування та розвитку.

Ми маємо сподівання, що сьогодні ми ще маємо шанс зупинитися і перевести суспільні настрої ненавісті, помсти і назрівання нової революції у напрямок чесної суспільної дискусіі про спільні спільні цінності, принципи нашого спііснування і створити спільними зусиллями Нову Конституцію через механізм Конституційних Зборів та пряму часть громадян – референдум.

16 березня цього року Коаліція громадянського суспільства «Народна Конституція»  з 09:00 до 15:00 год. планує провести Національний Форум «Новий суспільний договір». Місце проведення – Київ, Український Дім (вул. Хрещатик, 2)

Форум має на меті:

1) започаткування загальнонаціонального діалогу, покликаного розпочати конституційний процес.

2) забезпечення представництва громадських та соціальних груп у суспільному діалозі;

3) визначення ключових принципів Суспільного діалогу та засад Нової Конституції, які віддзеркалюють широкий суспільний компроміс.

4) започаткування процесу формування спільного Бачення Майбутнього України та української держави. Закликання об’єднатись інтелектуалів та моральних авторитетів з метою написання технічного завдання для нового суспільного договору.

5) створення організаційної моделі та структури діалогу, як інструменту написання та прийняття Нової Конституції України на всеукраїнському Референдумі;

6) загальним результатом цього процесу має стати проект нової Конституції, прийнятої на Референдумі після широкого обговорення, створеної як компроміс всіх зацікавлених сторін, який дозволить зберегти цілісність і суверенітет країни та надати поштовх розвитку України у перетворенні у потужну, сучасну державу.

Порядок денний:

– 09:00 – початок реєстрації, кава/чай;

– 10:00 – відкриття конференції;

– 10:15 – 11:30 – пленарне засідання;

– 11:30 – 11:45 – перерва кава/чай;

– 11:45 – 13:15 – робота в групах;

– 13:15 – 13:30 – перерва кава/чай;

– 13:30 – 14:00 – підведення підсумків;

– 14:00 – 15:00 – неформальне спілкування, обід.

На розгляд делегатів та гостей Форуму пропонуються наступні питання:

– Започаткування широкого громадського діалогу щодо змісту нового суспільного договору та нової Конституції України, а також забезпечення інклюзивності цього процесу;

– Формування плану заходів щодо забезпечення виключного права народу України визначати та змінювати конституційний лад, зокрема через підготовку та ухвалення нової Конституції України в установчий спосіб;

– Організація широкомасштабного громадського лобіювання законопроекту № 3781 «Про процедуру підготовки проекту нової Конституції України», підготовленого Коаліцією громадянського суспільства “Народна Конституція”.

Пропонуємо Вам розглянути можливість участі Вашої організації у роботі Форуму. Для цього просимо Вас, у випадку Вашої зацікавленості подати заявку на участь на сайті Коаліції.

З повагою,

Коаліція громадянського суспільства «Народна Конституція»

Учасники форуму:

  • ВГО “Українська стратегія”
  • Глобальна мережа українців  “Global Ukrainians”
  • ГО “Єдиний український призов”
  • ГО “Конституційний конвент”
  • Громадський Рух  “Україна – це я”
  • Міжнародний центр перспективних досліджень
  • Центр політико-правових реформ

Підтримка

Ми — не комерційна організація. Ми — представники громадянського суспільства, що домовились об’єднати наші зусилля для започаткування конституційного процесу через створення коаліції громадянського суспільства для підготовки законопроекту, що має визначити порядок формування та статус органу установчої влади, уповноваженого розробити проект нової Конституції України, а також сприяння подальшому ухваленню цього законопроекту у Верховній Раді України.

Ukrainian Crisis – Recent Developments