Коли шляхи виходу України з сьогоднішньої кризи, які пропонують політики та влада, не мають віри у значної частини суспільства, з’являються альтернативні рухи та пропозиції. Одна з них – про створення нового суспільного договору навколо спільних для усіх громадян цінностей і принципів, та його закріплення у тексті нової Конституції.

Саме її презентували вчора в обласному центрі Кіровоградщини представники Коаліції громадянського суспільства «Народна Конституція», до якої вже долучилася низка громадських об’єднань, таких, як ГО «Україна – це я», Global Ukraine, «Українська стратегія», «Конституційний конвент», Центр політико-правових реформ, Міжнародний центр перспективних досліджень, «Об’єднаний український заклик» та інші, громадські діячі, юристи, експерти, в тому числі колишні представники Конституційного суду і Венеціанської комісії.

– У 2004-му ми вірили, що зараз все поміняємо, все зробимо, тепер все вийде, – – згадує один з співзасновників Коаліції, колишній нардеп та боєць «Айдару» Віталій Чудновський. – Когось купили, когось обманули, когось облили брудом, в результаті нічого не сталося. Ми були на Революції Гідності, наш намет стояв на перетині Хрещатика та Інститутської. Там були бійки з «Беркутом», він горів, і так далі. І що? І нічого. На жаль, це все не працює. Щоразу ми бачимо тільки, що ситуація в країні погіршується, користуються плодами наших надій люди, які не збираються нічого змінювати. Неможливо провести реформи на якийсь купині окремо взятої в болоті. Ми намагаємося ліпити європейські розетки, щоб сподобатися Європі або Америці, в той час, як у нас розвалюється фундамент…

Таким фундаментом для держави, на думку представників «Народної Конституції», і є основний закон. Конституція 1996 року стала на момент її прийняття єдино можливим компромісом, щоб зробити можливим існування незалежної держави Україна.

– Ця Конституція не працює. У нас немає безкоштовної освіти, безкоштовної медицини, немає нічого, про що там йдеться. Ми перетворилися в імітаторів – у нас нібито є закони, які ми нібито виконуємо. Це брехня, – вважає Чудновський. – Півтора року тому ми – волонтери, військові, бізнесмени, експерти конституційного права, правозахисники, вирішили для себе спробувати дати відповідь на питання, як в різні історичні періоди виходили з криз різні держави. Що вони робили, коли у них були війни, революції, коли це не приводило ні до чого доброго, коли ставало гірше і гірше економіці держави. І ми знайшли дуже цікавий факт: майже всі успішні держави застосували таке поняття, як новий суспільний договір. Коли ми це вивчили, ми спробували зрозуміти, як це можна застосувати в Україні. Це єдиний механізм, який дозволяє об’єднати країну навколо простих речей – єдиних цінностей, принципів того, як ці цінності підтримувати в державі, навколо правил і законів, як ці цінності імплементувати в наш основний закон, Конституцію, як це потім буде дотримуватися. Потрібно знайти щось, що дозволить об’єднати людей навколо якихось цінностей, принципів, і дозволить покласти край постійному протистоянню, поділу за мовою, по правому і лівому березі або ще по чомусь, знайти те, що нас об’єднує. Нас 25 років роз’єднували. Ми намагаємося знайти нехай один, нехай два принципи, які нас об’єднують. Існують же у нас природні права – на життя, свободу, свободу переміщення, які повинні бути непорушними. Існують права і правила, які ми можемо обговорювати. Але з залученням більшості людей в це обговорення. Коли більшість людей залучені до обговорення документа, який буде основою Конституції, це запорука того, що вона буде виконуватися.

Приклад Ісландії, як країни, основною проблемою якої довгий час була корумпованість політичної верхівки, і яка прийняла свою нову Конституцію на референдумі зовсім нещодавно – у 2013 році, після довгого та максимально широкого суспільного обговорення, приводе Олександр Кочетков, політичний аналітик, в минулому один з іміджмейкерів другого президента України, відповідальний за реформу електронних ЗМІ України, керівник низки загальнонаціональних медійних та політичних проектів. Мешканці Тунісу, які прагнули вийти з тіні релігійних догматів ісламу та створити сучасну світську державу, досягли мети через вибори Конституційної Асамблеї та створення основного закону. Кенія після створення власної Конституції за ініціативою «знизу» в 2015 році досягла росту ВВП на рівні 6,5%.

– Всі ми маємо можливість увійти в цей процес і стати батьками-засновниками, – зазначає Кочетков, проводячи аналогію з творцями основного закону США.

Сьогодні українські парламентарі мають шанс легітимізувати засади для створення нової української Конституції без участі політиків. Відповідний проект закону розроблений «Народною Конституцією» та зареєстрований у Раді групою нардепів. Законопроект №3781, у якому підкреслюється, що право визначати і змінювати конституційний лад в Україні, який і закріплюється основним законом, належить виключно народові, і не може бути привласнене у будь-який спосіб державою, її органами і посадовими особами, передбачає чіткий порядок підготовки та прийняття нової Конституції.

Ним передбачається, що у разі збору 3 мільйонів підписів громадян «за» у країні проходять вибори спеціального органу, який розроблятиме проект нового основного закону, так званих «Конституційних зборів». Балотуватися до них зможуть люди, які протягом 5 років до цього не були депутатами, високопосадовцями державних органів, прокурорами тощо, і не матимуть права займати такі посади 10 років після того – щоб не було особистої зацікавленості та лобізму. Надалі обрані фахівці у три етапи, які супроводжуватимуться широким обговоренням концепції та проекту Конституції, підготовлять її остаточний проект, який затверджуватиметься на референдумі.

– Рівень недовіри, апатії, втоми від брехні, яка постійно ллється звідусіль, настільки високий, що у нас мова йде про можливість соціального вибуху в будь-який момент, – стверджує Чудновський. – І це точно не революція, це війна всіх проти всіх. Коли ми говоримо про вихід з кризи через суспільний договір як базу нової Конституції, ми спираємося не тільки на історичний досвід, а й на розуміння того, що відбувалося в нашій країні. Тільки на основний закон, який реально буде виконуватися, можна буде накласти реформи і правила нашого майбутнього життя. У нас зараз є вікно можливостей. Вперше в державі приймаються легітимні державні паралельні структури, хоча це дивно звучить – поліція при міліції, НАБУ при прокуратурі… Ми приймаємо паралельні структури, тому що ми хочемо змін, і не віримо інститутам державної влади.

Хоча зараз слова «новий суспільний договір» вже підхопили політики, у Коаліції підкреслюють: те, що вони роблять, не є політичним процесом, вони не збираються перетворювати свій проект на партію. І закликають всіх бажаючих долучатися.